Τη σχολική χρονιά 2003-2004 το σχολείο μας λειτουργεί ως 8/θέσιο:

Α' τάξη (2 τμήματα) , Β' τάξη (2 τμήματα) και Γ', Δ', Ε' και Στ' τάξη (από 1 τμήμα).

Το Ολοήμερο Σχολείο λειτουργεί με 3 τμήματα ( Α'Β' - Γ'Δ' - Ε'Στ' ).
Από την Γ' Τάξη Δημοτικού διδάσκεται η Αγγλική Γλώσσα, η Μουσική και η Ολυμπιακή Παιδεία σύμφωνα με το επίσημο αναλυτικό πρόγραμμα της χώρας.

Στο Ολοήμερο Σχολείο οι μαθητές/τριες εκτός από Μελέτη-προετοιμασία κάποιων μαθημάτων για την επόμενη μέρα παρακολουθούν και μαθήματα Αγγλικής Γλώσσας, Εικαστικών, Θεατρικής Αγωγής και Χορού.

Το μάθημα της Γυμναστικής γίνεται τόσο στην πρωινή βάρδια όσο και στο Ολοήμερο Σχολείο.

Επίσης, ο Δήμος Αργυρούπολης οργανώνει πρόγραμμα πηλού κάθε Παρασκευή στο σχολείο μας για τους/τις μαθητές/τριες της Β' τάξης.

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας γιορτάζουν  όλες τις σχολικές γιορτές. Παρουσιάζουν την Ιστορία μας και την Παράδοσή μας μέσα από ποιήματα, ομιλίες και θεατρικά δρώμενα. Ειδικότερα:

• Οι μαθητές/τριες των Γ' και Δ' τάξεων μας παρουσίασαν τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
  • Οι μαθητές/τριες της Ε' τάξης μας μίλησαν για την γιορτή του Πολυτεχνείου.
  • Οι μαθητές/τριες των Α' και Β' τάξεων μας θύμισαν παλιά και νέα Χριστούγεννα, μέσα από πανανθρώπινες έννοιες όπως η Αγάπη και η Ειρήνη.
  • Οι μαθητές/τριες της Στ' τάξης θα μας θυμίσουν το 1821.

Κάθε μήνα οι μαθητές/τριες συμμετέχουν σε πολλές εκπαιδευτικές δραστηριότητες είτε εκτός είτε εντός του σχολείου. Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι ως τώρα παρακολούθησαν τις εξής θεατρικές παραστάσεις:

• Το Αηδόνι του Αυτοκράτορα (Ανοικτό Θέατρο)
  • Η Γοργόνα και το Θαλασσάκι (Θέατρο Ιλίσια-Ντενίση)
  • Τζιμ το Τζιτζίκι (Δημοτικό Θέατρο Αργυρούπολης)
  • Πινόκιο (παράσταση - εργαστήριο μαριονέτας)
  • Παράσταση Καραγκιόζη (προσφορά του Δήμου Αργυρούπολης)

Επίσης οι μεγάλες τάξεις παρακολούθησαν την ταινία "Τα Δελφινάκια του Αμβρακικού" (κινηματογράφος Αφαία).

Ακόμη επισκέφτηκαν διάφορους χώρους και έλαβαν μέρος στα εξής εκπαιδευτικά προγράμματα:

• "Κυκλοφοριακό πρόβλημα και Ατμοσφαιρική Ρύπανση" (Κ.Π.Ε. Αργυρούπολης)
  • Επίσκεψη στο Φιλοτελικό Μουσείο
  • Εργαστήριο Πηλού
  • "Γύρω από την Ακρόπολη" (ομάδα ΔΡΩ)
  • Έκθεση Αυγών Εμού σκαλισμένων με παραστάσεις από τους Ολυμπιακούς Αγώνες (οργ. Δήμου Αργυρούπολης)
  • "Ζωγραφίζοντας τα Χριστούγεννα" (Εργαστήρι Αχαϊκής Τέχνης)
  • Επίσκεψη - ξενάγηση στο ΜΕΤΡΟ (Διαδρομή Δάφνη-Σεπόλια)
  • "Οι Σεισμοί" (Ιδρυμα Μείζονος Ελληνισμού - προσφ. Δήμου Αργυρούπολης)
  • Επίσκεψη στο Νομισματικό Μουσείου

Τέλος, συμμετείχαν στα εξής εκπαιδευτικά προγράμματα που έγιναν στο χώρο του σχολείου:

• Παράσταση Καραγκιόζη (προσφορά του Συλλόγου Γονέων)
  • Κινητό Πλανητήριο STARLAB
  • " Ένα βιβλίο γεννιέται" (Ερευνητές)
  • " Οι πρώτοι άνθρωποι" (Ερευνητές)
  • " Ζήστε σαν Ινδιάνοι"   (Ερευνητές)
  • " Αίγυπτος"                 (Ερευνητές)
  • " Μετατρέπω το Φόβο μου (για το σεισμό) σε Σύμμαχο (Ερευνητές)
  •  Μαριονέτες (Ο κύριος Σκληροδόντης και Η Μαρμαρωμένη  Βασιλοπούλα)
  •  Παράσταση Κλόουν (προσφορά Συλλόγου Γονέων)

Ολες οι εκδηλώσεις του σχολείου μας γίνονται στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων ή στην αίθουσα Βιβλιοθήκης ή στο Χημείο (όπου υπάρχει τηλεόραση και video για προβολές).

Ο Σύλλογος Γονέων του Σχολείου μας είναι πολύ δραστήριος και μας βοηθάει στο καθημερινό μας έργο.

Εκτός από τις γιορτές που οργανώνει σε όλη τη διάρκεια του έτους με αφορμή την υποδοχή των μαθητών/τριών της Α’ τάξης, την Πρωτοχρονιά (κοπή πίτας) ή τις Απόκριες (αποκριάτικο πάρτυ) συνεισφέρει και με δωρεές στο σχολείο μας όπως:

• Αγορά ψυγείου για το Ολοήμερο Σχολείο
  • Αγορά αρμονίου για το μάθημα της Μουσικής.

Επίσης βρίσκεται δίπλα μας σε όλες τις διεκδικήσεις μας από το Δήμο Αργυρούπολης, διεκδικήσεις που αφορούν στην καλύτερη και ασφαλέστερη λειτουργία του σχολείου μας.

Ο Σύλλογος Γονέων ξεκινά τη λειτουργία τμήματος Συμβουλευτικής Γονέων σε συνεργασία με το ΙΔΕΚΕ καθώς και μια σειρά διαλέξεων με ειδικούς για την ανατροφή και τη σχολική επίδοση των μαθητών. Το πρόγραμμα αυτών των συναντήσεων θα ανακοινωθεί εγκαίρως από την ιστοσελίδα μας.

Για το σχολικό έτος 2003-2004 έχουν εγκριθεί και "τρέχουν" στο σχολείο μας τα εξής προγράμματα-καινοτόμες δράσεις:

• Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας, με θέμα "Κυκλοφοριακή Αγωγή - Πρόληψη Ατυχημάτων"
  • Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης "Ο Κόσμος του Βυθού"
  • Πρόγραμμα Πολιτιστικό  "Πώς περάσανε τα χρόνια..."
  • Πρόγραμμα Πολιτιστικό  "Μεγάλοι Έλληνες Συνθέτες"
  • Πρόγραμμα Ολυμπιακής Παιδείας "Εθελοντισμός και εκεχειρία, όχι μόνο ανάμεσα στα κράτη αλλά και στην κοινωνία"
  • Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης.

Σε όλες τις γιορτές-εκδηλώσεις και δράσεις του σχολείου μας, ψυχή και εμπνευστές είναι οι δάσκαλοι/ες των τάξεων.

Η Γυμνάστρια και η Μουσικός μας όταν δεν είναι πρωτεργάτριες σε "δικές" τους εκδηλώσεις είναι βασικοί και ακούραστοι βοηθοί σε όλα όσα γίνονται στο σχολείο μας. Καθώς το σχολείο μας είναι μικρό, ο καθένας/καθεμιά μας δεν περιχαρακώνεται στην τάξη του/της αλλά συμμετέχει και βοηθά και τους υπόλοιπους. Οι δουλειές μας είναι ομαδικές και αυτό φαίνεται!